Hemoroidy sú bežným stavom, ktorý môže spôsobiť nepohodlie a bolesť. Diéta zohráva dôležitú úlohu pri zmierňovaní príznakov a prevencii komplikácií. V tomto článku sa pozrieme na to, aké potraviny jesť, keď máte hemoroidy, aby ste si udržali dobré zdravie a pohodlie.

 

Konzumujte viac vlákniny

 

Vláknina je neoddeliteľnou súčasťou zdravej výživy. Hrajú kľúčovú úlohu pri udržiavaní pravidelného vyprázdňovania a prevencii zápchy, ktorá je hlavným faktorom pri hemoroidoch.

 

Ako vláknina pomáha pri hemoroidoch

 

Vláknina pomáha hromadiť a zmäkčovať stolicu, čím uľahčuje jej prechod cez tráviaci systém. To znižuje napätie a tlak na žily v konečníku a konečníku, čo môže zabrániť alebo zmierniť hemoroidy.

 

Druhy vlákniny

 

Existujú dva hlavné typy vlákniny: rozpustná a nerozpustná.

  • Rozpustná vláknina – táto vláknina sa rozpúšťa vo vode a v črevách vytvára gélovitú látku. Pomáhajú regulovať hladinu cukru v krvi a znižovať cholesterol. Potraviny bohaté na rozpustnú vlákninu zahŕňajú ovsené vločky, jablká, citrusové plody, mrkvu a jačmeň;
  • Nerozpustná vláknina – táto vláknina sa nerozpúšťa vo vode a pomáha zväčšiť objem stolice. To podporuje pravidelné vyprázdňovanie a zabraňuje zápche. Potraviny bohaté na nerozpustnú vlákninu zahŕňajú celé zrná, orechy, strukoviny a zeleninu, ako je brokolica a zelená listová zelenina.

 

Odporúčaný denný príjem vlákniny

 

Odporúčaný denný príjem vlákniny pre dospelého človeka je asi 25-30 gramov, čo väčšina ľudí pravidelne nedosahuje. Pridávanie väčšieho množstva vlákniny do stravy je možné vykonať postupne, aby ste sa vyhli nadúvaniu a plynatosti.

 

Ako zvýšiť vlákninu vo vašej strave

 

  • Raňajkujte celozrnné cereálie – ovsené vločky alebo celozrnné müsli;
  • Pridajte ovocie do každého jedla - jablká, hrušky a bobule sú vynikajúcou voľbou;
  • Strukoviny konzumujte niekoľkokrát týždenne – do šalátov, polievok a hlavných jedál pridajte fazuľu, šošovicu či cícer;
  • Používajte celozrnné výrobky – namiesto rafinovaných možností si vyberte celozrnný chlieb, cestoviny a ryžu.

 

Začnite deň s vysokým obsahom vlákniny – raňajky bohaté na vlákninu vám pomôžu dosiahnuť dennú dávku už od rána. Zahrňte do každého jedla vlákninu a čítajte etikety – hľadajte potraviny, ktoré obsahujú aspoň 3 gramy vlákniny na porciu.

 

Vzťah medzi vlákninou a zdravím čriev

 

Vláknina tiež podporuje zdravie črevnej mikroflóry. Pôsobia ako prebiotiká, ktoré vyživujú dobré baktérie v čreve, podporujú ich rozmnožovanie a udržiavajú vyváženú mikroflóru. Zdravá črevná mikroflóra je nevyhnutná pre dobré trávenie a imunitný systém.

 

Vzťah medzi vlákninou a zdravím čriev

 

Pite dostatok vody

 

Voda prispieva k regulácii normálnej činnosti čriev tým, že zmäkčuje stolicu a podporuje pravidelné vyprázdňovanie. Nedostatočná hydratácia môže viesť k tvrdej a suchej stolici, čo zvyšuje riziko zápchy a zhoršuje stav hemoroidov.

 

Koľko vody by sme mali vypiť?

 

Dobrým pravidlom je vypiť aspoň osem pohárov vody denne, čo sa rovná asi dvom litrom. Individuálne potreby sa však líšia v závislosti od rôznych faktorov, ako je vek, pohlavie, úroveň fyzickej aktivity a klimatické podmienky. Ľudia, ktorí žijú v horúcom podnebí alebo sú fyzicky aktívni, môžu napríklad potrebovať viac vody.

 

Príznaky dehydratácie

 

Je dôležité rozpoznať príznaky dehydratácie, aby bolo možné prijať včasné opatrenia. Niektoré z nich zahŕňajú:

  • Tmavý moč – moč by mal byť svetložltý. Tmavý moč je znakom toho, že nepijete dostatok vody;
  • Sucho v ústach a perách;
  • Pocit únavy a slabosti – nedostatočná hydratácia môže viesť k pocitu únavy a nedostatku energie.

 

Výhody dobrej hydratácie

 

Zostať dobre hydratovaný nie je len na riešenie hemoroidov, má to množstvo ďalších zdravotných výhod. Podporuje činnosť obličiek, zlepšuje stav pokožky, podporuje kognitívne funkcie a celkový pocit pohody.

Voda tiež napomáha transportu živín a kyslíka do buniek, pomáha tráviacemu systému a uľahčuje vstrebávanie vlákniny. Keď pijete dostatok vody, podporujete optimálnu funkciu všetkých systémov v tele, vrátane tráviaceho systému.

 

Ako si udržať dobrú hydratáciu?

 

  • Začnite deň pohárom vody – vypitie pohára vody ihneď po prebudení pomáha naštartovať metabolizmus a udržať hydratáciu počas celého dňa;
  • Noste vždy so sebou fľašu s vodou;
  • Jedzte potraviny s vysokým obsahom vody – ovocie a zeleninu, ako je vodný melón, uhorky a citrusové plody;
  • Vyhnite sa nadmernej konzumácii kofeínu a alkoholu – tieto nápoje môžu pôsobiť močopudne a prispievať k dehydratácii organizmu.

 

Vyhnite sa zápche správnou stravou

 

Zápcha je jedným z hlavných faktorov, ktoré môžu hemoroidy zhoršiť alebo dokonca spôsobiť. Prevencia je kľúčom k zmierneniu príznakov a zlepšeniu celkového zdravia. Správna strava a životný štýl môžu výrazne znížiť riziko zápchy.

 

Dôležitosť pravidelného vyprázdňovania

 

Pravidelné vyprázdňovanie pomáha znižovať napätie a tlak na žily v konečníku a konečníku. Keď je stolica tvrdá a ťažko priechodná, namáhanie môže hemoroidy zhoršiť.

 

Potraviny, ktoré podporujú pravidelné vyprázdňovanie

 

Niektoré potraviny sú obzvlášť účinné pri prevencii zápchy a udržiavaní zdravého pohybu čriev.

 

Sušené slivky

Sušené slivky sú známe svojimi laxatívnymi vlastnosťami. Obsahujú sorbitol, prírodný cukrový alkohol, ktorý pomáha zmäkčiť stolicu a uľahčuje jej priechod.

 

Kiwi

Kiwi obsahuje enzýmy a vlákninu, ktoré podporujú trávenie. Výskum ukazuje, že konzumácia kivi môže zvýšiť frekvenciu čriev a zlepšiť kvalitu stolice.

 

Jogurt s probiotikami

Probiotiká v jogurte podporujú rovnováhu črevnej mikroflóry, ktorá je dôležitá pre pravidelné vyprázdňovanie.

 

Jogurt s probiotikami

 

Ďalšie tipy:

  • Pravidelná fyzická aktivita – cvičenie stimuluje vyprázdňovanie a podporuje pravidelné vyprázdňovanie. Dokonca aj krátke prechádzky môžu byť prospešné;
  • Zmeny v stravovacích návykoch – jedzte počas dňa častejšie menšie porcie, aby ste uľahčili trávenie. Vyhnite sa ťažkým a tučným jedlám, ktoré môžu spomaliť trávenie;
  • Vytvorte si záchodovú rutinu – snažte sa chodiť na záchod každý deň v rovnakom čase, aby ste svoje črevá trénovali na pravidelné fungovanie. Neignorujte potrebu pohybu čriev, keď ho cítite.

 

Akým potravinám sa vyhnúť

 

Niektoré potraviny a návyky môžu zhoršiť zápchu a zvýšiť riziko hemoroidov.

 

Spracované jedlá

Čipsy, pochutiny a iné spracované potraviny majú často nízky obsah vlákniny a môžu viesť k zápche.

 

Príliš veľa mliečnych výrobkov

Nadmerná konzumácia mliečnych výrobkov môže spomaliť trávenie a u niektorých ľudí spôsobiť zápchu.

 

Príklad diéty, ako sa vyhnúť zápche:

  • Raňajky - ovsené vločky s čerstvým ovocím a ľanovými semienkami;
  • Obed - zeleninový šalát s pridanou quinoou a avokádom;
  • Popoludňajšie raňajky – jogurt s probiotikami a medom;
  • Večera - pečená ryba s brokolicou a hnedou ryžou.

 

Prevencia zápchy je kľúčom k liečbe hemoroidov. Správna strava vrátane potravín bohatých na vlákninu a probiotiká, pravidelná fyzická aktivita a vytváranie zdravých návykov môžu výrazne znížiť riziko zápchy a zmierniť príznaky hemoroidov.

 

Vyhnite sa dráždivým potravinám

 

Keď trpíte hemoroidmi, je dôležité vyhýbať sa niektorým potravinám, ktoré môžu dráždiť tráviaci systém a zhoršovať príznaky. Dráždivé potraviny môžu zvýšiť zápal a viesť k bolesti a nepohodliu.

 

Pikantné jedlá

Korenené jedlá, ako sú papriky a ostré omáčky, môžu dráždiť črevá a konečník. Kapsaicín, ktorý je aktívnou zložkou chilli papričiek, môže spôsobiť ďalšie nepohodlie pri prechode tráviacim systémom a zhoršiť príznaky hemoroidov.

 

Spracované jedlá

Spracované potraviny, ako sú čipsy, rýchle občerstvenie a hotové jedlá, často obsahujú málo vlákniny a veľa prísad, ktoré môžu zápchu zhoršiť. Nedostatok vlákniny v týchto potravinách môže spôsobiť, že stolica bude tvrdá a ťažko priechodná.

 

Slané jedlá

Nadmerná konzumácia soli môže viesť k zadržiavaniu tekutín v tele, čo zvyšuje tlak v cievach.

 

Alkohol

Alkohol môže spôsobiť dehydratáciu a zhoršiť zápchu, čím sa zvyšuje riziko zhoršenia hemoroidov. Okrem toho môže alkohol dráždiť žalúdok a črevnú výstelku, čo vedie k ďalšiemu nepohodliu.

 

Kofeín

Kofeín obsiahnutý v káve, čaji a energetických nápojoch pôsobí močopudne. To môže prispieť k zápche a zhoršiť príznaky hemoroidov.

 

Ako nahradiť dráždivé potraviny:

  • Voľte jemné koreniny – namiesto štipľavých omáčok a paprík používajte jemné koreniny ako zázvor, kurkuma a cesnak, ktoré majú protizápalové vlastnosti;
  • Jedzte čerstvé potraviny – vyhýbajte sa spracovaným potravinám a zamerajte sa na konzumáciu čerstvého ovocia, zeleniny a celozrnných výrobkov;
  • Kontrolujte soľ – znížte množstvo soli vo vašej strave a použite alternatívy, ako sú bylinky a citrónová šťava na pridanie chuti;
  • Obmedzte alkohol – znížte konzumáciu alkoholu a zamerajte sa na pitie vody a bylinkových čajov;
  • Obmedzte kofeín – obmedzte príjem kofeínových nápojov a vyberte si bezkofeínové varianty alebo bylinkové čaje.

 

Čo jesť pri hemoroidoch: Ukážkový jedálny lístok

 

Čo jesť pri hemoroidoch: Ukážkový jedálny lístok

 

Je dôležité zahrnúť potraviny, ktoré podporujú zdravie čriev, zabraňujú zápche a znižujú zápal. Tu je niekoľko nápadov na každodennú stravu, ktorá môže pomôcť zmierniť príznaky hemoroidov:

 

Raňajky

Raňajky sú prvé a možno najdôležitejšie jedlo dňa. Mal by byť bohatý na vlákninu a živiny, ktoré podporujú trávenie.

  • Ovos – Ovos je výborným zdrojom rozpustnej vlákniny, ktorá pomáha regulovať pohyby čriev. Pridajte nasekané ovocie, ako sú banány alebo jablká a nejaké orechy pre extra vlákninu a živiny;
  • Smoothie – pripravte si smoothie z mandľového mlieka, špenátu, kiwi a ľanového semiačka. Táto kombinácia poskytuje vlákninu aj antioxidanty, ktoré podporujú zdravie čriev.

 

Obed

Obed by mal byť ľahký, ale výživný, vrátane rôznych druhov zeleniny, bielkovín a celozrnných výrobkov.

  • Quinoa a zeleninový šalát – quinoa je celozrnná potravina bohatá na vlákninu a bielkoviny. Skombinujte ho s rôznymi druhmi zeleniny, ako sú uhorky, paradajky, mrkva a avokádo. Pridajte citrónovú šťavu a olivový olej na dresing;
  • Pečené kura alebo ryba – vyberajte si chudé mäso ako pečené kura alebo ryby, ktoré sú ľahko stráviteľné a majú vysoký obsah bielkovín. Podávajte ich s prílohou restovanej zeleniny, ako je brokolica alebo karfiol.

 

Popoludňajšie raňajky

Popoludňajšie občerstvenie by malo byť ľahké a udržať energiu až do večere. Vyberajte si potraviny, ktoré sú ľahko stráviteľné a majú vysoký obsah vlákniny.

  • Jogurt s probiotikami – pridajte trochu medu a hrsť surových orechov pre extra chuť a nutričnú hodnotu;
  • Ovocie – vyberte si ovocie ako jablká, hrušky alebo slivky.

 

Večera

Večera by mala byť ľahko stráviteľná, ale dostatočne výživná, aby pomohla telu zotaviť sa počas noci.

  • Celozrnné cestoviny so zeleninou – celozrnné cestoviny poskytujú viac vlákniny a živín ako biele cestoviny. Pridajte dusenú zeleninu, ako je špenát, paprika a cuketa, a ľahkú paradajkovú omáčku;
  • Šošovicová polievka – Šošovica je bohatá na vlákninu a bielkoviny. Pripravte si polievku so šošovicou, mrkvou, zelerom a cibuľou. Pridajte korenie ako kurkuma a rasca pre extra chuť a antioxidačné vlastnosti.

 

Správna strava pre hemoroidy je základným prvkom pri zmierňovaní príznakov a udržiavaní dobrého zdravia. Udržiavanie zdravej a vyváženej stravy, ktorá vylučuje dráždivé látky, vrátane potravín bohatých na vlákninu, chudých bielkovín a zdravých tukov v každodennej strave, môže výrazne zlepšiť stav čriev a predchádzať zápche.

 

ZDROJE:

1. Mayo Clinic: Hemorrhoids (25.05.2024)
2. WebMD: Hemorrhoids: Symptoms, Causes, and Treatment (25.05.2024)
3. Healthline: Causes of Hemorrhoids and Tips for Prevention (25.05.2024)