Hemoroidy sú opuchnuté a zapálené žily v konečníku a konečníku, ktoré môžu spôsobiť bolesť, svrbenie a krvácanie. Sú súčasťou normálnej ľudskej anatómie, ale keď sa zapália alebo opuchnú, môžu spôsobiť značné nepohodlie.

Hemoroidy sú rozdelené do dvoch typov - vnútorné a vonkajšie. V dnešnom článku sa pozrieme na hlavné príčiny a faktory ich vzniku.

 

Čo spôsobuje hemoroidy?

 

Hemoroidy môžu byť spôsobené rôznymi faktormi, ktoré zvyšujú tlak na žily v oblasti konečníka a konečníka.

 

Tu sú niektoré z nich:

 

1. Zápcha a napätie pri pohybe čriev

 

Zápcha je jedným z hlavných rizikových faktorov pre vznik hemoroidov. Keď je stolica tvrdá a suchá, sťažuje vyprázdňovanie, čo namáha a zvyšuje tlak na žily v konečníku a konečníku. Tento tlak môže spôsobiť rozšírenie žíl a ich zápal, čo vedie k tvorbe hemoroidov. Namáhanie pri vyprázdňovaní poškodzuje žilovú štruktúru, čo môže viesť k častému výskytu hemoroidov (chronický problém).

 

2. Diéta s nízkym obsahom vlákniny

 

Vláknina pomáha pri tvorbe mäkkej a objemnej stolice, čo uľahčuje prechod črevami a znižuje nutnosť namáhania pri vyprázdňovaní. Nedostatok vlákniny v strave vedie k tvrdej a suchej stolici, ktorá spôsobuje zápchu a napätie. K vzniku hemoroidov môže prispieť aj nadmerná konzumácia spracovaných potravín, cukrov a tukov v kombinácii s nedostatočným príjmom tekutín.

 

3. Sedavý spôsob života

 

Dlhodobé sedenie, najmä na tvrdých povrchoch, zvyšuje tlak na žily v konečníku a konečníku. To môže viesť k ich expanzii a zápalu. Nedostatok fyzickej aktivity tiež spomaľuje peristaltiku čriev, čo zvyšuje riziko zápchy.

 

4. Tehotenstvo

 

Tehotenstvo

 

Tehotenstvo výrazne zvyšuje riziko vzniku hemoroidov. Rastúca maternica vyvíja tlak na žily v oblasti panvy a podbruška, čo sťažuje krvný obeh a spôsobuje rozšírenie žíl. Svoju úlohu zohrávajú aj hormonálne zmeny v tehotenstve, ktoré uvoľňujú steny žíl a sú náchylnejšie na dilatáciu a zápal. Zápcha, ktorá často sprevádza tehotenstvo v dôsledku hormonálnych zmien a zníženej fyzickej aktivity, riziko hemoroidov ešte zvyšuje.

 

5. Nadváha

 

Nadváha vyvíja zvýšený tlak na žily v dolnej časti tela, vrátane žíl v konečníku a konečníku. Chudnutie prostredníctvom zdravej výživy a pravidelného cvičenia môže pomôcť predchádzať hemoroidom a zlepšiť celkové zdravie.

 

6. Pokročilý vek

 

S pribúdajúcim vekom sa zvyšuje riziko vzniku hemoroidov. Je to spôsobené oslabením tkanív, ktoré podporujú žily v konečníku a konečníku. V priebehu času tieto tkanivá strácajú svoju elasticitu a stávajú sa náchylnejšími na expanziu a zápaly. Starší ľudia často trpia chronickou zápchou a inými tráviacimi problémami, ktoré tiež prispievajú k vzniku hemoroidov.

 

7. Genetická predispozícia

 

Ak máte v rodinnej anamnéze hemoroidy, je pravdepodobnejšie, že sa u vás vyvinie rovnaký stav. Dedičné faktory môžu zahŕňať slabosť žilových stien alebo sklon k zápche.

 

8. Chronická hnačka

 

Chronická hnačka môže rovnako poškodiť žily v análnej oblasti ako zápcha. Neustále podráždenie a zápal konečníka spôsobené častým vyprázdňovaním môže zvýšiť tlak na žily. Chronická hnačka môže byť výsledkom rôznych stavov, ako je zápalové ochorenie čriev, infekcie alebo neznášanlivosť určitých potravín.

 

9. Ťažká fyzická námaha

 

Ťažká fyzická námaha

 

Veľká fyzická námaha, najmä ak nie je vykonávaná správne, zaťažuje žily v konečníku a konečníku. Povolania alebo činnosti, ktoré zahŕňajú časté a intenzívne zdvíhanie závažia, ako je stavba, vzpieranie alebo dokonca časté domáce práce, môžu výrazne zvýšiť riziko vzniku hemoroidov.

 

10. Dlhé sedenie na záchode

 

Dlhé sedenie na toalete môže zvýšiť tlak na žily v análnej oblasti, najmä ak sa tento čas predĺži čítaním knihy, používaním mobilných zariadení alebo jednoducho preto, že je človek roztržitý. Obmedzte čas, ktorý strávite sedením na tróne.

 

Príznaky hemoroidov

 

Hemoroidy môžu spôsobiť rôzne príznaky, ktoré sa líšia v závažnosti a trvaní. Pochopenie týchto príznakov môže pomôcť pri včasnej diagnostike a liečbe:

 

  • Bolesť a nepohodlie - bolesť sa zvyčajne cíti v oblasti konečníka, najmä pri pohybe čriev;
  • Svrbenie a podráždenie – svrbenie je častým príznakom spôsobeným podráždením kože okolo konečníka. Toto podráždenie môže byť spôsobené únikom hlienu alebo čiastočným pohybom čriev. Škrabanie svrbiacej oblasti môže zhoršiť stav a viesť k zápalu a infekcii;
  • Krvácanie – Krvácanie je jedným z najčastejších príznakov hemoroidov. Zvyčajne sa prejavuje ako jasne červená krv na toaletnom papieri alebo na toalete po stolici. Pretrvávajúce krvácanie môže viesť k anémii, ktorá si vyžaduje lekársku pomoc;
  • Opuch – Vonkajšie hemoroidy sa môžu cítiť ako tvrdé hrčky, ktoré sú bolestivé na dotyk. Tento opuch môže byť spôsobený zápalom a hromadením krvi v žilách;
  • Hlien v stolici.

 

Prevencia a liečba

 

Prevencia a liečba hemoroidov zahŕňajú rôzne stratégie, ktoré môžu pomôcť zmierniť príznaky a zabrániť budúcim problémom:

 

1. Zdravá strava

 

Zahrnutie dostatočného množstva vlákniny vo vašej strave pomáha uľahčiť pohyb čriev a predchádzať zápche. Vlákninu možno získať prostredníctvom ovocia, zeleniny, celozrnných výrobkov a strukovín. Okrem toho je dôležité piť dostatok vody, aby bolo telo hydratované a aby sa uľahčilo trávenie.

 

2. Pravidelná fyzická aktivita

 

Pravidelná fyzická aktivita je dôležitá pre udržanie zdravého tráviaceho systému a prevenciu zápchy. Cvičenie ako chôdza, beh, plávanie a joga môže stimulovať pohyby čriev a znížiť tlak na žily v konečníku a konečníku.

 

3. Udržiavanie si zdravej hmotnosti

 

Udržiavanie si zdravej hmotnosti

 

Udržiavanie zdravej hmotnosti je nevyhnutné na prevenciu hemoroidov. To sa dá dosiahnuť vyváženou stravou a pravidelnou fyzickou aktivitou.

 

4. Správna hygiena v oblasti konečníka

 

Používanie mäkkého toaletného papiera a vyhýbanie sa vonným výrobkom môže znížiť riziko podráždenia. V niektorých prípadoch môže byť užitočné použitie vlhčených obrúskov bez alkoholu alebo jemných čistiacich prostriedkov.

 

5. Zmeny životného štýlu

 

Robte si pravidelné prestávky, ak pracujete prevažne v sede. Vyhnite sa dlhému sedeniu na toalete a veľkej fyzickej námahe.

 

6. Lekárske ošetrenie

 

Ak sa príznaky hemoroidov nezlepšia domácou liečbou, je potrebná konzultácia s lekárom. Existujú rôzne lekárske postupy a lieky, ktoré môžu pomôcť pri liečbe hemoroidov:

  • Lieky - krémy, masti a čapíky obsahujúce hydrokortizón alebo iné protizápalové zložky môžu zmierniť bolesť a svrbenie;
  • Minimálne invazívne postupy - ligácia gumičkou, skleroterapia a infračervená koagulácia;
  • Chirurgické zákroky - v závažných prípadoch môže byť potrebná hemoroidektómia (odstránenie hemoroidov) alebo hemoroidopexia (fixácia hemoroidov).

 

Hemoroidy sú bežným problémom, ktorý môže byť bolestivý a nepríjemný. Pochopenie ich príčin a prijatie preventívnych opatrení môže pomôcť znížiť riziko a zmierniť príznaky.

 

Udržiavanie zdravého životného štýlu, pravidelná fyzická aktivita a správna hygiena sú kľúčové pre udržanie zdravia a prevenciu hemoroidov.

 

ZDROJE:

1. WebMD: Hemorrhoids: Symptoms, causes and treatment (27.05.2024)
2. Healthline: Causes of Hemorrhoids and Tips for Prevention (27.05.2024)